Ping pong, a oficjalniej tenis stołowy nie ma zbyt bogatej historii, a dokładniej próżno szukać w pradawnych podaniach i legendach ludowych jakichkolwiek wzmianek o tej dyscyplinie sportowej. Początek tej dyscypliny sportowej datuje się na lata 80-te XIX wieku i nie należy szukać genezy w krajach azjatyckich, mimo iż obecnie to w tym regionie świata jest najwięcej gwiazd tego sportu. Wszystko zaczęło się w Anglii i jak głosi niejako legenda, dwóch angielskich studentów, którzy nie mogli delektować się grą będącą protoplastą tenisa ziemnego, zdecydowali się urządzić rozrywkę na mini korcie, czyli wykorzystując pierwszy stół do ping ponga. Oczywiście nie zdając sobie sprawy z tego, że oto właśnie zostali odkrywcami nowej dyscypliny sportowej.

 

Tenis stołowy rozwijał się zatem na początku w Anglii, szczególnie cieszył się powodzeniem wśród wyższych warstw społecznych. Ping pong to nazwa wywodząca się od odgłosów odbijanej piłeczki i używana jest naprzemiennie z tenisem stołowym.
Przełomową datą dla tej dyscypliny sportu był rok 1988, kiedy to tenis stołowy po raz pierwszy pojawił się programie igrzysk olimpijskich w Seulu.

Obecnie, tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.
• 乒乓球 (Ping Pang Qiu) to oficjalna nazwa tenisa stołowego w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie.
• 卓球 (Takkyu) to oficjalna nazwa tenisa stołowego w Japonii.

Tyle na temat historii dyscpliny, a teraz przejdźmy do najważniejszego dla nas tematu – Tenis stołowy w Bukowinie.
Za nami eliminacje na poziomie gminy i powiatu w grupach wiekowych klas młodszych i starszych Szkoły Podstawowej. W eliminacjach na poziomie gminy Cewice nasza reprezentacja w grupie chłopców młodszych – klasa V, w składzie Szymon Biankowski , Marcel Konkel i Igor Kreft, zdobyła pierwsze miejsce, a co za tym idzie awans do dalszej części turnieju – Mistrzostw w Tenisie Stołowym Szkół Powiatu Lęborskiego. Nasi zawodnicy po bardzo wyrównanych i trudnych pojedynkach, zarówno w konkurencji gier pojedynczych / tzw. Singiel /, jak i w grze parami / tzw. Debel /, wywalczyli pierwsze miejsce na poziomie Powiatu Lęborskiego. Mistrzostwa miały miejsce na świetnie przygotowanej i wyposażonej Miejskiej Hali Sportowej w Lęborku dnia 13 listopada 2019r. Zawodnicy grali na profesjonalnych stołach firmy Butterfly.
Gramy dalej, przed nami bardzo trudne i ambitne wyzwanie w zawodach na poziomie wojewódzkim. Wierzymy, ze nasi zawodnicy i tym razem Dadzą Radę, jak mawiał Bóbr Budowniczy !
W Mistrzostwach na szczeblu powiatu brała też udział nasza reprezentacja chłopców z klas starszych w składzie : Jakub Słomiany, Nikodem Jeliński oraz Michał Malek. Bardzo niewiele zabrakło nam do zdobycia również w tej grupie wiekowej pierwszego miejsca. Parafrazując znane powiedzenie Nestora polskiej piłki nożnej trenera Kazimierza Górskiego - Zawodników jest dwóch,a piłeczka jest okragła. Albo my wygramy albo Oni !
Pokonaliśmy w bardzo wyrównanej walce reprezentację Lęborka, niestety ulegliśmy reprezentacji szkoły w Garczegorzu. W rezultacie, zdobyliśmy bardzo prestiżowe drugie miejsce w Mistrzostwach Tenisa Stołowego Szkól Powiatu Lęborskiego.
Nasi zawodnicy w obu grupach wiekowych grali wyśmienicie, reprezentowali wysoki poziom techniczny, dobre przygotowanie, wspaniałą wolę walki i odporność psychiczną. Grali skupieni, analizując słabe strony przeciwników i w efekcie zdobywając punkty i wysoką pozycję na liście reprezentacji szkół .
Nasz występ w Lęborku, zakończył się pełnym sukcesem :
I miejsce w grupie uczniów młodszych
II miejsce w grupie uczniów starszych
Dziękujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Dzięki Wam Szkoła w Bukowinie była godnie reprezentowana, a Wasz sukces z pewnością przyczyni się do umocnienia prestiżu naszej Szkoły.

Edward Zbigniew Świerk